• Jan Fiszer

Mowa a Mózg


Wszystkie procesy związane z mową, jej rozumieniem i nadawaniem mają swój początek w mózgu. Mózg jest organem odpowiedzialnym za pracę całego organizmu człowieka w tym także za umiejętność mówienia.

U większości ludzi czynnością mowy kieruje lewa półkula mózgu ale ośrodki mowy znajdują się także w prawej półkuli mózgu.

Lewa półkula mózgu decyduje o: formułowaniu płynnych wypowiedzi, rozumieniu ich treści, znajduje się tu ośrodek ruchowy mowy związany z pracą narządów artykulacyjnych. Prawa półkula natomiast decyduje o emocjach towarzyszących wypowiedziom, odgrywa rolę w prawidłowym interpretowaniu docierających do nas komunikatów.

Obie półkule pokryte są korą mózgową. W korze znajdują obszary-pola ruchowe odpowiedzialne za ruchy mięśni w tym mięśni narządów mowy: gardła, krtani, języka, żuchwy,twarzy. Przy czym powierzchnia jaką zajmują w korze mózgowej pola ruchowe odpowiedzialne za pracę mięśni poszczególnych narządów zależy od stopnia komplikacji wykonywanych ruchów. Dlatego też najwięcej miejsca w korze mózgu człowieka zajmuje motoryka dłoni oraz mięśni twarzy i języka. Stąd w terapii logopedycznej usprawnia się nie tylko pracę narządów mowy ale też rąk.

Mózg steruje procesem mowy a zatem jakiekolwiek zaburzenia pracy mózgu, np. na skutek niedotlenienia, urazów, chorób wywołują nieprawidłowości lub całkowity brak umiejętności mówienia. Jednak ze względu na to, że mózg ludzki charakteryzuje plastyczność funkcje uszkodzonych obszarów przejmują inne partie mózgu. Aby tak się stało konieczna jest systematyczna terapia logopedyczna, która stymuluje pracę mózgu. Aby stale i systematycznie usprawniać mowę zapraszamy na turnusy rehabilitacyjne i logopedyczne do Centrum Fiszer w Szklarskiej Porębie.

pedagog-logopeda

mgr Gabriela Zaleśna

#centrum fiszer, #turnusy rehabilitacyjne 2018, #therasuit, #turnusy logopedyczne219 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

© 2009 - 2021 Centrum Fiszer.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Znajdziesz nas na Facebooku:

Zapytaj o wolny termin turnusu:

  • Centrum Fiszer na Facebooku

Nasz adres:

Wiesław Fiszer Centrum Fiszer Klinika Psychoterapii
Ul. Franciszkańska 23a,

58-580 Szklarska Poręba

ośrodek rehabilitacyjny w górach w Szklarskiej Porębie. Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci metodą TheraSuit.