top of page
  • Zdjęcie autoraJan Fiszer

Naprawa uszkodzonego mózgu w świetle najnowszych badań!

Zaktualizowano: 27 kwi 2019

W przeciągu ostatnich kilku lat światowe pojęcie o rehabilitacji osób niepełnosprawnych zarówno ruchowej jak i intelektualnej zmieniło się o 180 stopni. Niestety ośrodki rehabilitacyjne w Polsce jak i wielu krajach Europy jest w dalekim tyle za Stanami, Australią czy Brazylią.

Z czego to wynika i dlaczego tak wielu terapeutów rehabilitujących dzieci niepełnosprawne naraża swoich pacjentów na długą, kosztowną, wieloletnią i mało efektywną terapię ćwicząc raz lub dwa razy w tygodniu po 45 minut.

Świat idzie do przodu, każde kolejne odkrycie napełnia mnie dumą, że ludzkość potrafi zastąpić wzrok receptorami na języku dając możliwość widzenia w 3d osobom będącym całe życie w mroku, osoby głuche odzyskują słuch a osoby z mózgowym porażeniem potrafią dzięki specyficznej rehabilitacji pokonać dystans najbardziej wymagających zawodów Triathlonowych „IronMana”.

Znani specjaliści z czołówek prasy i telewizji w Polsce wzmacniają i kreują stabilny wizerunek najpopularniejszych terapii, niezmieniających się od lat 70! (tak dobrze czytacie, od 50 lat!) lecz pomijają tak wielką ilość badań i odkryć na miarę nagród Nobla, które zasypują Świat i pędzą do przodu pokazując, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych a mózg może zmienić swoją strukturę i się odbudować.

M.in. pewien neurolog, światowej sławy badacz podważył od lat funkcjonującą teorię (nagrodzoną nagrodą Nobla) mówiącą, że neuroplastyczność - czyli zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń nerwowych, naprawy, szybszego uczenia się jest możliwa tylko we wczesnym dzieciństwie. Wspomniany doktor prowadząc wieloletnie badania udowodnił, że zmiany mogą nastąpić w każdym wieku i w każdym stanie!

Czy ktoś Wam o tym kiedyś wspomniał, dał nadzieję, powiedział co trzeba zrobić?Takich naukowców jest wielu i każdy prowadząc badania czy to na pacjentach zdrowych chcących jedynie powiększyć swoje możliwości zapamiętywania czy osobach po poważnych wypadkach, niedotlenieniach bądź chorobach mogą odzyskać pełną sprawność mózgu a nawet osiągnąć poziom będący poza zasięgiem osób „zdrowych”.


Do niedawna świat nauki nie dopuszczał stwierdzenia, że jesteśmy w stanie zmienić prawie wszystko w naszym mózgu. Często jeszcze słyszę podczas turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w Centrum Fiszer, że lekarze nie dawali szans dziecku na życie a co dopiero na komunikowanie się czy poruszanie. Teraz ich dzieci siedzą, chodzą lub potrafią znacznie lepiej komunikować się informując o swoich potrzebach i pragnieniach.

To nie jest przypadek, lecz złożony proces, który jest możliwy w każdym przypadku lecz wymaga intensywnej terapii.

Dlatego właśnie metoda TheraSuit rozwija się z roku na rok, z miesiąca na miesiąc tworząc zawsze indywidualny program dostosowany do każdego pacjenta robiąc z niego młodego zawodnika, przyszłego olimpijczyka?

Osoby ćwiczące, startujące w zawodach, olimpijczycy doskonale wiedzą co jest najważniejsze w ich treningu. Z pewnością nie są to zajęcia dwa razy w tygodniu jak ma to miejsce w większości terapii w ośrodkach rehabilitacyjnych w Polsce. Taka rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych nie jest miarodajna i nie przynosi większych efektów.

Każdy sportowiec amator czy zawodowiec, wie jakiego „paliwa” muszą dostarczyć do organizmu by ten odwdzięczył się dobrymi efektami a jakiego należy unikać, by nie zaśmiecać organizmu.

Od dzieci sprawnych wymaga się nauki i konsekwentnego dążenia do celu, dobre oceny są nagradzane a wszelkie braki i niedociągnięcia trzeba poprawić dodatkową nauką, z każdym dzieckiem „wyjątkowym” - bo tak wolę nazywać osoby niepełnosprawne - trzeba postępować podobnie.

Zapytacie więc, co jest kluczem do osiągnięcia neuroplastyczności i uruchomienia procesu neurogenezy w każdym organizmie? Co zrobić by moje niepełnosprawne dziecko zaczęło podnosić głowę, pewnie siadać, czworakować, chodzić?Jeśli chcesz zobaczyć, jak powinna wyglądać efektywna terapia, przyjedź na turnus rehabilitacyjny do Ośrodka Rehabilitacyjnego Fiszer w Szklarskiej Porębie. Poprowadzimy intensywną neurologiczną terapię twojego bliskiego, dziecka. Wytłumaczymy każdy krok, wspólnie ustalimy cele i razem będziemy cieszyć się efektami jakie daje współczesna terapia na światowym poziomie.

#turnusy rehabilitacyjne 2019,#turnus rehabilitacyjny,#Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci, #Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci dla dzieci z zespołem downa, #Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych, #Turnus rehabilitacyjny dla dzieci, #Wczasy rehabilitacyjne dla dzieci, #Ośrodki rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych, #Turnus rehabilitacyjny dla dzieci z autyzmem, #Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci w górach, #Kombinezon rehabilitacyjny, #Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci z autyzmem

175 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Terapki.jpg
bottom of page